ANKARA’DA 4. ULUSLARARASI HACI BAYRAM-I VELİ SEMPOZYOMU

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren:- "İnşallah önümüzdeki yıllarda Yunus Emre Hazretlerinin dizisi gibi Hacı Bayram Veli Hazretleri dizisini de ekranlarınıza getireceğiz" dedi.
11 Mart 2019 23:35

4. Uluslararası Hacı Bayram-ı Veli Sempozyumu ve Anma Günü dolayısıyla Ankara’da düzenlenen Hacı Bayram-ı Veli konulu kompozisyon yarışmasında Ankara Kız İmam Hatip Lisesi öğrencisi Bengisu Şen, Ankara il birincisi oldu.

Kalem Vakfı koordinasyonunda, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), TRT ile Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle TOBB Konferans Salonu'nda düzenlenen "4. Uluslararası Hacı Bayram-ı Veli Sempozyumu ve Anma Günü" açılış konuşmalarıyla başladı.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren:- "İnşallah önümüzdeki yıllarda Yunus Emre Hazretlerinin dizisi gibi Hacı Bayram Veli Hazretleri dizisini de ekranlarınıza getireceğiz" dedi.

Sempozyumun açılışında konuşanDiyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ramazan Uslu da Hacı Bayram-ı Veli'nin Ankara ve Bursa'da müderrislik yaptığını, ilim, hikmet ve irfanı kendisinde topladığını, kamil insanlar yetiştiren önemli bir mutasavvıf olduğunu kaydetti.

Kalem Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Musa Şahin ise Hacı Bayram-ı Veli'nin mütevazı yaşamayı, el açıklığını, mertliği ilke edindiğini, gösterişsiz, merasimsiz ve nefisle mücadeleye önem veren bir yolu benimsediğini söyledi.

Konuşmaların ardından afiş ve kompozisyon yarışmalarında ödül kazanan öğrencilere hediye ve plaket takdim edilen programda, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu dinleti sundu, Hacı Bayram-ı Veli'nin hayatının anlatıldığı belgesel gösterildi.

Hacı Bayram-ı Veli'nin fikir ve gönül dünyasının ele alındığı programa, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık da katıldı.

‘Ankara’daki ortaokul ve lise öğrencileri arasında Ankara’nın sembol değerlerinden biri olan Hacı Bayram-ı Veli konulu kompozisyon ve afiş yarışmasında dereceye giren öğrencilerden Bengisu Şen, Ödülünü Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar’dan aldı.

Yarışmayla ilgili olarak TRT Avaz’a da ropörtaj veren Bengisu Şen, yarışmada birinci olduğunu öğrendiğimizde bize kompozisyonunu nasıl hazırladığını anlattı. Daha önce kaleme aldığı Hacı Bayram-ı Veli konulu bir hikâyeden yola çıkarak kompozisyonu hazırladığını söyleyen Bengisu Şen, halen 10. sınıfta olduğunu ve ileride yazmaya devam edeceğini belirtti.

Düzenli olarak ve sürekli kitap okuduğunu söyleyen Bengisu Şen, okumanın kendisine çok şey kattığını belirtti.

HABERİN RESİMLERİ
Bengisu Şen Ödülünü Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar'dan aldı
Ödül Töreni
gencbulten.com
Bu haberin tüm hakları gencbulten.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

GENÇ BÜLTEN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...

Murat
Bengisu şen ile gurur duydum Allah herkes böyle evlat nasip etsin