Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 220.39 225.88
  • Dolar 5.6481 5.6582
  • Euro 6.5039 6.5156
Oturum Aç Üye Ol

NABİ AVCI'DAN ROMAN OKUYUN TAVSİYESİ
16 Şubat 2018 Cuma 08:18
Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun hayata geçirdiği 'Bir Asrın Belleği' projesi ünlü isimleri gençlerle buluşturmaya devam ediyor. Milli Eğitim ve Kültür ve Turizm eski Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Kredi ve Yurtlar Kurumunca (KYK) düzenlenen "Yaşayan Hazineler- Bir Asrın Belleği" programında gençlerle bir araya geldi.

KYK Ankara İl Müdürlüğüne bağlı yurtlarda kalan gençlerle TRT Sevgi Stüdyolarında buluşan Nabi Avcı, gazetecilik yaptığı dönemlerden bakanlık dönemine kadar tecrübelerini, birikimlerini anlatarak gençlere tavsiyelerde bulundu.

Günümüzde gazetecilik şartlarının çok değiştiğinden bahseden Nabi Avcı, gençlerin düşünsel ağırlığı olan gazeteleri tercih etmeleri önerisinde bulundu. Gazetelerin kitap eklerini takip etmelerini de tavsiye eden Avcı “Bizim kuşağımızda dergi takip etmek diye bir şey vardı. Lise döneminden beri dergi takip ederdik. Dergilerin verdiği sıcaklığı başka bir medya organı veya ortamı pek vermez. Ama artık ilgiler çok değişti. Artık elektronik ortamda da kitaplar yayınlanıyor ama ben kağıda basılı yayının, gazetenin, kitabın tadının, kokusunun, dokunma duygusunun verdiği hazzın kolay kolay karşılanabileceği kanısında değilim. Biz basılı malzemeyle büyümüş kuşaklar olarak belki bu konuda basılı yayınlara bağımlı hale gelmiş olabiliriz.” diye konuştu.

Okul öncesi eğitimin çocukların bütün eğitim hayatlarını etkileyecek kadar önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Nabi Avcı “Okul öncesi eğitim alan çocuklar ilkokul, ortaokul, lise, hatta üniversite dönemine kadar okul öncesi eğitim almamış çocuklara oranla daha başarılı. Okul öncesi eğitim alan çocukların oranı şimdi yüzde altmışları geçti. İleride zorunlu hale getirilecek alt yapı oluşturuluyor. Bütün çocuklarımızı okul öncesi eğitim imkanları ile kavuşturduktan sonra bunun olumlu sonuçlarını 16 yıl sonra alıyorsunuz.” dedi.

Kültürde bu sürenin daha uzun olduğunu ifade eden Avcı sözlerine şöyle devam etti: “Yahya Kemal, Necip Fazıl, Cemil Meriç, Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil, Sezai Karakoç’un sanatsal ve kültürel verimlerinden yararlanmış, onların eserleriyle büyümüş öğretmenlerimizin, yöneticilerimizin, müdürlerimizin sanata, kültüre, edebiyata, geleneğe, tarihe bakışlarının yansımalarını sınıflarda öğretmenler üzerinden şimdi görebiliyoruz. Bu nedenle kültürde, sanatta değişimin etkileri hızlı değil.”

Nabi Avcı, iyi şeylere çabuk alışıldığını vurgulayarak “Herkes çok çabuk alışır ve hep böyle zanneder.  Gençler mesela 15 yıldır belli bir iktidar döneminde büyüdünüz. 2002’de çocuktunuz. Bu hızlı tren hep vardı, kitaplar, yurtlar, üç kişilik odalar, bu imkanlar hep böyleydi zannediyorsunuz. Ama öyle değildi. Bizim üniversite dönemimizde yurtlarda yer bulunamazdı. Odalar 12 kişilikti. Güvenlik sorunu, çatışmalar vardı. İyi şeylere alışmak da iyidir ama nereden nereye ve nasıl geldiğimizi bilmekte fayda vardır.” diye konuştu.

Programda gençlerin de sorularını yanıtlayan Nabi Avcı, yazmanın kişiye özel olduğunu ve mizaca göre değiştiğini ifade ederek “Bu işin reçetesi yok. Herkes şiir yazmak zorunda değil ama okumak zorunda. En az bir şairinizin olması hayatınızı daha olumlu etkiler. Türkiye’yi daha yakından tanımak isteyen yabancılar dünyanın en güzel şiirleriyle karşılaşır. Bu nimetin hakkını vermek gerekir. Hangi işi yaparsanız yapın, mühendis, kamyon şoförü, siyasetçi de olansız roman okumalısınız.” dedi.

GENÇ BÜLTEN sayfasını
GENÇ BÜLTEN hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

RESİM GALERİ

MUCİZE DEĞİŞİME SİZ DE TANIK OLUN!

Mucize değişime siz de tanık olun!

İŞTE RAFLARDA YERİNİ ALAN SON KİTAPLAR!

Psikolojiden, polisiyeye, bakım ve güzellikten, komediye işte en son çıkan kitaplar!

DÜNYADAKİ BÜYÜK AFETLERDEN KARELER

VİDEO GALERİ

İŞÇİ BABANIN VE ATANAMAYAN OĞLUNUN KLİBİ (bizim oğlanın rahatına bak)
Öğretmenin yürek burkan hikayesi
Arda Turandan muhteşem gol
İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN MUHAMMED MURSİNİN SON SAVUNMASI
engelliler haftası
GÖZÜMÜN NURU NAMAZ DİYEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN ÇIĞLIKLARI
BAYRAĞI ERMENİLERE BIRAKMAYAN KAHRAMAN TÜRK
ÇANAKKALE ZAFERİ TANITIM FİLMİ YAYINLANDI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Önemli Açıklamalar

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ